Anne karnında bebeğinizle iletişime geçin

Anne karnında bebeğinizle iletişime geçin

Hamilelik dönemi bebeğiniz ile iletişim için önemli birdönemdir. Bebeğinizin anne karnında zihinsel gelişimi başlar ve dışarıdan gelen koku, ses ve diğer dış ortam dinletilerine karşı tepki mekanizması geliştirir. Bebeğinize bu dönemde müzik dinleterek ve onunla konuşarak sizinle iletişime geçmesini ve zihinsel gelişiminin hızlanmasına yardımcı olursunuz.

Memorial Hastanesi’nde görev yapan Kadın Hastalıkları uzmanı Op. Dr. Altuğ Semiz, doğum sonrası bebekler annelerinin sesini ve kokusunu hissettikleri ilk anda kendilerini güvende hissederek huzur buldukları ve annelerine daha sıcak baktıklarını söylüyor.

Bu konuda araştırma yapan İngiliz bilim adamları, anne karnındaki bebeğe hamilelik boyunca aynı şarkıyı defalarca dinletmiş. Doğum sonrası dünyaya gelen bebeklere ağladıkları zaman aynı şarkı dinletildiğinde bebekler ağlamayı bırakıp daha uzun ve derin bir uykuya dalmıştır.

Araştırma yapan bilim adamları bebeklerin anne karnında barok müziğin nakarat bölümlerinin dinletilmesini ve doğan bebeklerin bu müziği duyduğunda huzurlu olduklarını söylemiş. Anne karnındaki bebeğe dışarıdan gelen ses, dalgalar şeklinde ulaştığından dolayı bir odada müzik dinlemeniz bile yeterli olabilir.

Eğer uzun süre bu müzikleri bebeğinize dinletirseniz, bebeğinizin dinlenir ve beyin gelişimi için büyük önem sağlar.

Bir önceki yazımız olan Bebeğinizi yıkarken dikkat başlıklı makalemizde bebeğinizi yıkarken dikkat edin, bebek ve bebek yıkamak hakkında bilgiler verilmektedir.

Share this post

Post Comment