ERP NEDİR?

ERP NEDİR?

Erp Hakkında

 

Kısaca “kurumsal kaynak planlaması” olarak adlandırılan ve işletmelerin iş yükümlülüğünün başarılı bir şekilde planlanmasına ve kaynaklarının kullanılmasında yardımcı olan bir programdır. İşletmelerde üretim için mal ve hizmet kaynaklarının, makine kaynaklarının ve diğer birçok kaynağın sistematik bir şekilde kullanılmasına olanak sağlayan bir programdır. Kullanımı kolay olan bu sistem, genelde işletmeye ait tüm verilerin bir arada toplanmasına, gerekli birimlerce kullanılmasına ve planlı olarak çalışılmasına olanak sağlayan bir sistemdir. Özellikle kurumsal işletmeler için erp ayrı bir önem taşımaktadır. Verilerin sistemli ve düzenli bir biçimde yürütülmesi açısından bilgisayarın çeşitli yazılım ve donanımlarından yararlanılır. Ayrıca tüm bilgiler bir veri tabanı içerisinde saklanmaktadır.

 

Erp Programı Hakkında

Program genel olarak son derece kapsamlı bir sistem olarak nitelendirilebilir. Çünkü programın içerisinde bir kurumsal işletmenin tüm kaynakları ve bu kaynakları nasıl kullanılacağına dair bilgiler yer almaktadır.Erp programı şirketlerin özel istekleri doğrultusunda başka bilgiler, veriler ve çeşitli kaynaklarda içerebilmektedir. Kurumsal işletmelerin adeta can damarlarından biri olarak bilinmektedir. Söz konusu sistemin entegrasyon sistemi, yazılımcı firmaya bağlı olarak çeşitli zaman dilimleri içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. İşletmelerin kaynak yönetiminden çok daha geniş alanlarda da kullanılan bir yapıdır söz konusu sistem. Bu nedenle büyük bir altyapıya sahiptir. Söz konusu sistemin içeriğinde birden fazla yazılım çeşidi bir araya getirilebilir ve bu şekilde sunumlanabilir.

 

Erp Entegrasyonu Hakkında

Kurumsal işletmelere genel olarak Erp  hizmeti sağlayan birçok firmanın olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle Erp yazılımları konusunda hiçbir firmanın eksiklik yaşadığı ve hizmet alamadığı görülmemektedir. Erp ile entegrasyon ise oldukça önemli bir konudur. Çünkü, şirketinizin muhasebe, insan kaynakları, veri yönetimi, finansal kaynaklar, iş bölümü düzenleme gibi bunlara benzer birçok bölümün bilgisayar ortamına adapte edilmesidir. Bu süreç sanıldığı kadar kolay ve kısa bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşmez. Bu süreci kısaca bir kurumsal işletmenin tamamen dijital ortama aktarılması süreci olarak nitelendirmek doğru olacaktır. Entegrasyon yöntemleri bakımından ise MRP ve MRP-II gibi birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler ile entegrasyon gerçekleşebilir.

 

Erp süreçleri burdaki https://www.teknosol.com.tr/makaleler/adim-adim-erp linkten takip ederek görebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Android Telefon Takip Uygulaması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Share this post

Post Comment