Isıtma Sistemi Peteklerinin Temizliği

Isıtma sisteminizde ısı kaybı ve performans düşüklüğü oluşmaması için düzenli yaptırmanız gereken petek temizliği, uzman kişilerce ve uygun nitelikte ekipmanlar kullanıldığında bir saatte tamamlanan basit bir işlemdir. Üstelik tercih ettiğiniz firmanın petek temizleme fiyatları hakkında bilgi edindiğinizde, bu uzman ekiplerle çalışan firmaların dahi cüzi bir bedel karşılığında çalıştığını fark edeceksiniz. Dolayısıyla küçük hesaplar yapmaktansa kombi ve kaloriferler ilerleyen zamanlarda oluşabilecek arızalar ve ısı kayıplarına karşı en baştan önlem almanız yani peteklerinizi düzenli temizlettirmeniz en akıllıcasıdır.

Kireç ve diğer maddelerin birikmesi kullanım güvenliğini de tehdit ettiğinden ve güvenlik ısıtma sistemlerinin kullanımındaki en önemli husus olduğundan, petek temizliğinin mutlaka aksatılmadan yaptırılması gerekir. Sistemin ısıyı peteklere taşımak için kullandığı suyun, olması gerektiği gibi tüm peteği dolaşmasını engelleyen kireç birikintileri zamanla yoğun kıvamlı katmanlar olarak petek diplerini kaplar. Bu balçık halini almış kireç ve diğer madde birikintilerini aşamayan sıcak su yalnızca peteğin üst kısmını dolaşabildiğinden, peteğin de sadece bu üst bölümleri ısınır. Yüksek verimlilikle çalışan ve asgari yakıt sarfiyatıyla ısı üreten bir ısıtma sisteminde dahi peteklerin tüm yüzey alanı ısınmadığında, siz de konforlu ve ekonomik bir biçimde ısınamazsınız. Dolayısıyla şebeke suyunu ısı iletim elemanı olarak kullanan tüm ısıtma sistemleri için petek temizliğinin zaruri ve tercihen senelik periyotlar dâhilinde tekrarlanması gereken bir bakım işlemi olduğu söylenebilir.

Şebeke suyundaki kirecin peteklerde birikmesi her zaman bu şekilde peteklerin alt kısmında geniş alanların soğuk kalması şeklinde görülmez çünkü bazı durumlarda sorun bu aşamaya varmadan tesisatın su geçişleri kireç yüzünden tıkanır. Peteklerin ömrünü kısaltan, tehlikeli arızalar yaşanmasına yol açabilen, üretilen ısının günden güne daha büyük bölümünün boşa gitmesine neden olan bu sorunun hiç yaşanmaması içinse petekler düzenli aralıklarla temizlenmelidir. Sıcak suyun sorunsuz bir şekilde dolaşabildiği ve kireç birikintisinden arındırılmış peteklerin tüm yüzey alanı, olması gerektiği gibi eşit oranda ve aynı sürede ısınır. Buysa ısıtma sisteminden her zaman ilk günkü verimlilikle ve düşük yakıt sarfiyatıyla yararlanmanız demektir. Servis ekibimize her türlü sorunuz ve randevu talebiniz için telefon açabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan ERP NEDİR? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Share this post

Post Comment